2006

Beszámoló a novemberi hajdúszoboszlói konferenciáról és az emléktábla avatásáról

A Szókimondó decemberi számában megjelent Vida Lajos beszámolója a novemberi hajdúszoboszlói konferenciáról (19. p.) és Nyéki Istvánnak, a Közüzemi Kft. igazgatójának köszöntőbeszéde (20-22. p.), amely Kovács Máté emléktáblájának avatásakor hangzott el.

A Kovács Máté életművét feltáró korábbi bibliográfiák kiegészítése

A jubileumi konferencia alkalmából Fehér Anita (V. éves informatikus könyvtár szakos hallgató, Debreceni Egyetem Informatikai Kar) elkészítette a Kovács Máté életművét feltáró korábbi bibliográfiák kiegészítését, frissítését.

Kétnapos konferencia Kovács Máté születésének századik évfordulója alkalmából

Lezajlott a Kovács Máté születésének századik évfordulója alkalmából rendezett kétnapos rendezvény Hajdúszoboszlón, amelynek programja tudományos konferenciával kezdődött (előadóink között volt Korompay Gáborné, Gorilovics Tivadar, Szabó Róbert, Vida Lajos, Tóth Gyula, Kovács Béla Lóránt, Patkósné Hanesz Andrea és Kovács Ilona), majd az első nap estéjén baráti vacsorával folytatódott. A konferencia alkalmából a Kovács Máté Városi Művelődési Központ és Könyvtár kiállítást rendezett a Kovács Máté életére vonatkozó dokumentumokból és emléktárgyakból. A második napon emléktábla avatására és koszorúzására került sor, majd a rendezvény résztvevői városnézéssel egybekötött sétán vettek részt.

Riportok Kovács Mátéra emlékezve

A jubileumi konferencia alkalmából a Szókimondó, Hajdúszoboszló város havonta megjelenő kulturális folyóirata riportot készített Kovács Máté lányával, Kovács Ilonával, valamint a városi könyvtár korábbi és jelenlegi vezetőjével.

• "Apám volt az erő, ... bölcsesség és határozottság..." : Beszélgetés Kovács Ilonával, Kovács Máté leányával (Szókimondó, 2006. 11. 13-15.)
  • Két könyvtáros Kovács Mátéról (Szókimondó, 2006. 11. 12-13.)

Újabb publikáció Kovács Mátéról

Hajdúszoboszlón az idén ünnepelték a hajdúk letelepedésének négyszáz éves évfordulóját. Az ünnepre jelent meg a Tanulmányok Hajdúszoboszló múltjából és jelenéből című kötet, amelynek Hajdúszoboszló jeles szülöttei a magyar tudományért c. fejezetében bemutatásra került Kovács Máté élete és tevékenysége is. (Szerk. Gazdag István, Vida Lajos. Hajdúszoboszló : Hajdúszoboszló Város Önkormányzata, 2006. p. 430-436.)

A személyi jövedelemadó 1%-ból befolyt összeg

A 2001-ben közhasznú fokozatot elnyert Kovács Máté Alapítvány Kuratóriuma ezúton köszöni meg mindazok támogatását, akik 2005. évi személyi jövedelemadójuk egy százalékát az Alapítvány adószámára utalták át. Az összesen 29.896,- forintot az Alapító okiratban meghatározott céljaink megvalósítására fordítjuk.
A 2004. évben az Alapítvány javára felajánlott összeget a Kuratórium a Professzor úr születésének 100. évfordulója alkalmából szervezett konferencia költségeinek fedezéséhez használja fel.

Emlékülés Kecskeméten az MKE 2006. évi vándorgyűlésének keretében

A Magyar Könyvtárosok Egyesületének 2006. évi vándorgyűlésén, Kecskeméten emlékülést tartottunk, amelyen azzal tisztelegtünk Kovács Máté emléke előtt, hogy az általa is művelt tudományterületek és tevékenység jeles mai képviselői - Bényei Miklós, Sebestyén György, Z. Karvalics László, Gereben Ferenc, Nagy Attila - tartottak előadásokat arról, mit jelentett a magyar közoktatás, könyvtárosképzés, ill. a könyvtártudomány, írás-, könyv- és könyvtártörténet, könyvtárszociológia, kommunikációkutatás, irodalomtudomány, továbbá a művelődés- és közoktatáspolitika számára Kovács Máté tevékenysége.

Emlékülés Kovács Máté születésének 100. évfordulója alkalmából az ELTÉ-n

Az ELTE BTK Könyvtártudományi Tanszéke a Múzeum körúti épületben emlékünnepséget rendezett Kovács Máté tanszékvezető professzor születésének centenáriuma alkalmából. Előadást tartott Bényei Miklós, Poprády Géza, Sebestyén György, Fodor János, Patkósné Hanesz Andrea és Stummer János, majd a vendégek kötetlen beszélgetésen vettek részt a Kovács Máté Alapítvány tagjaival. A tanszéki képzés egyes óráinak is helyet adó fszt. 34-es előadótermet ünnepélyes keretek között, emléktábla avatásával Kovács Mátéról nevezték el.