Támogatások, a személyi jövedelmadó 1 százaléka

2024 februárjában Dr. Bartos Éva 25.000,- forinttal támogatta Alapítványunkat - nagyon köszönjük!

2024 januárjában Dr. Boda Miklós 20.000,- forinttal támogatta Alapítványunkat - nagyon köszönjük!

Továbbra is kérjük mindazok támogatását, akik egyetértenek a Kovács Máté Alapítvány alapító okiratban meghatározott céljaival!

Számlaszámunk: OTP 11702036-20648369. Amennyiben szükséges, külön kérésre postai úton csekket küldünk.

Ezúton köszönjük mindazok támogatását, akik 2022. évi személyi jövedelemadójuk egy százalékát a 2022. évben az Alapítvány adószámára utalták át. A felajánlott összeget 2023-ban a Kuratórium Az év fiatal könyvtárosa díj különdíjára és az Alapítvány által létrehozott Nívódíjra fordította.

Ünnepi, kibővített kuratóriumi ülés Kovács Máté születésének 117. évfordulója alkalmából

A Kovács Máté Alapítvány névadója születésének 117. évfordulója alkalmából 2023. november 13-án 14 órai kezdettel ünnepi, kibővített kuratóriumi ülést tartott a MTA Könyvtár és Információs Központ II. emeleti Konferenciatermében.

Az ülésen megemlékezéseket tartottuk: Dr. Bartos Éva Dr. Kovács Ilonáról, Pogány György Dr. Bényei Miklósról beszélt, előadást tartott Tóth-Jávorka Brigitta, a MKE által alapított Az év fiatal könyvtárosa pályázat idei különdíjasa, Mellen Adrienn, az Alapítvány OTDK különdíjas csapatának képviselője, Bajnok Tamara, az Alapítvány Nívódíjának 2023. évi díjazottja és Dömsödy Andrea, a Könyvtárostanárok Egyesülete által az Alapítványi Nívódíj mellett tavaly létrehozott Iskolai könyvtári különdíj idei díjazottja.

Tizenegyedik alkalommal került átadásra a 2012-ben alapított Kovács Máté emlékének ápolásáért elnevezésű emlékplakett, az emlékplakettet posztumusz formában Dr. Kovács Ilona kapta.

Fotók (Láng Klára)

Fotók (Dömsödy Andrea)

Koszorúzás Hajdúszoboszlón

2023. november 11-én 11 órakor a hajdúszoboszlói Kovács Máté Városi Művelődési Központ és Könyvtár Kovács Máté születésnapjára emlékezve megemlékezést és koszorúzást szervezett az intézmény épülete előtti téren. A megemlékezésen részt vett a család és a Kovács Máté Alapítvány képviselője.

Fotók (Hajdúszoboszlói Városi TV)

Nívódíj 2023

Az idei évben a Kovács Máté Alapítvány kuratóriuma az Alapítvány mellett működő Tanácsadó Testület javaslatára a 2019. május 31-én alapított és 50 000 forintos jutalommal járó publikációs Nívódíjat Bajnok Tamarának, az OSZK Könyvtári Intézet Könyvtári Minőségfejlesztési Osztálya vezetőjének ítélte oda a Könyvtári Figyelő 2022. évi 3. számában megjelent, Mélyítjük vagy áthidaljuk? avagy Léteznek-e generációs ellentétek a könyvtárosok között? című tanulmányáért.

A szerzőt 2023-as ünnepi kuratóriumi ülésünk alkalmával kérjük fel tanulmánya bemutatására.

A Tanácsadó Testület által kiválasztott és döntésre az Alapítvány kuratóriumához felterjesztett tanulmányok listája

Kovács Máté emlékének ápolásáért - emlékplakett

Az Alapítvány kuratóriuma 2012. október 18-i ülésén emlékplakett létrehozását határozta el Kovács Máté emlékének ápolásáért elnevezéssel. A szabályzat kiegészítésére 2023. októberében került sor.

Az emlékplakett szabályzata

Az emlékplakett módosított szabályzata, 2023.

Gyászhír

2023. július 24-én elhunyt Dr. Bényei Miklós (1943-2023), a Kovács Máté Alapítvány elnöke, könyvtáros-történész, a MTA Doktora, a debreceni Méliusz Könyvtár nyugalmazott igazgató-helyettese, a Debreceni Egyetem címzetes egyetemi tanára, a Magyar Könyvtárosok Egyesületének korábbi (1998-2007) elnökségi tagja.

Bényei Miklós szakmai vallomása a Könyvtárvilág 2021. évi 1. számában

Emlékét megőrizzük!

Az év fiatal könyvtárosa különdíj 2023

2023-ban a MKE és az IKSZ által felkért kuratórium döntése alapján a Kovács Máté Alapítvány által felajánlott Az év fiatal könyvtárosa különdíjat Tóth-Jávorka Brigitta, a szentendrei Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár általános igazgatóhelyettese kapta. A pályázatra beadott munka címe: "Most tél van..." Válságkezelés a gyakorlatban, a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtárban.

A pályázat elérhető itt.

Fotók (kész.: Haszonné Kiss Katalin, Túri Miklós)

Gyászhír

A Kovács Máté Alapítvány kuratóriuma fájdalommal teli szívvel, mélyen megrendülve közli, hogy 2023. május 2-án, életének 85. évében elhunyt Alapítványunk létrehozója, Dr. Kovács Ilona, az Országos Széchényi Könyvtár ny. osztályvezetője.

Kovács Ilona temetése 2023. június 14-én 12 órakor lesz a Farkasréti temetőben a Hóvirág utcai ravatalozóból.

Nekrológ

Az Alapítvány különdíja a XXXVI. OTDK díjátadóján

A Kovács Máté Alapítvány a 2023. áprilisában megrendezett XXXVI. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Könyvtártudományi alszekciója számára - egyeztetve a konferencia szervezőivel - az idei évben harmadszor, a négy évvel ezelőtti hagyományteremtő alkalmat folytatva különdíjat ajánlott fel egy arra érdemes pályamunka számára.

A szakmai zsűri döntése alapján a 25.000 forintos LIBRI könyv-ajándékutalványt Mátyás Flóra Mária, Mellen Adrienn Viktória, Szövérffy Kincső Virág (ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézet) Charles Ammi Cutter élete és munkássága címet viselő pályamunkája kapta, témavezetőjük Barátné Prof. Dr. Hajdu Ágnes volt.

Nyitófotó: Herr Anna, PTE

Hír és fotók az ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézet honlapján

Az alapítványi elnök köszöntése

Dr. Bényei Miklós, a Kovács Máté Alapítvány elnöke 2023. január 5-én ünnepelte 80. születésnapját. A debreceni vármegyei hatókörű városi könyvtárban bensőséges ünnepség keretében köszöntötték az ünnepeltet. Az Alapítványt Dr. Bartos Éva kuratóriumi tag képviselte.

Gellér Ferencné köszöntője

Bartos Éva köszöntője

Sonnevend Péter köszöntője

Fotók (Csobán Róbert, Péter Szabolcsné, Sonnevend Péter)