Hajdúszoboszló

Emléknap Kovács Máté születésének 110. évfordulója tiszteletére

2016. november 11-én a Kovács Máté Alapítvány és hajdúszoboszlói Kovács Máté Városi Művelődési Központ és Könyvtár emléknapot szervezett Kovács Máté születésének 110. évfordulója tiszteletére

Az emlékülés előadásai:

Dr. Tóth Gyula: Kovács Máté könyvtárelméleti törekvései (előadás) (részletes tanulmány)

Dr Bényei Miklós: Kovács Máté és a Könyvtártudományi Tanulmányok (előadás)

Rózsa Dávid: A bibliológia Rózsa György munkásságában (a tanulmány várhatóan a Magyar Könyvszemlében jelenik meg)

Az eseményen ötödször került sor a 2012-ben alapított Kovács Máté emlékének ápolásáért elnevezésű emlékplakett átadására. Az emlékplakettet, amelyet az Alapítvány elnökétől az intézmény igazgatója, Berényiné Szilaj Ilona és a könyvtár vezetője, Juhász Ilona vett át, a Kovács Máté Városi Művelődési Központ és Könyvtár kapta.

A hajdúszoboszlói könyvtár új épülete

2015. február második felében került sor Hajdúszoboszlón a Kovács Máté Kulturális Központ új épületének átadására. A korábbi konstrukciónak megfelelően most is az épületben kapott helyet a városi könyvtár.

A hajdúszoboszlói Szókimondó 2015. 1-2. számában beszélgetés jelent meg Vincze Ferenccel, a pályázati program vezetőjével Papp András tollából Megújult a művelődési központ címmel (2-5. p.)

Vida Lajos helytörténész kötete

Hajdúszoboszlón, a Hajdú Múlt Műhely kiadásában Szilfákalja utca címmel jelent meg a városi helytörténész, Vida Lajos kötete.  A kötet Lelkészek, tudósok és Hajdúszoboszló című fejezetében Vida Lajos Kovács Mátéra emlékezik, a Beszélgetések című fejezetben pedig egy Kovács Máté lányával, Ilonával készült interjút tesz közzé.

Kovács Máté-ünnepség Hajdúszoboszlón

2013. november 14-én emlékestet tartott Hajdúszoboszlón a művelődési ház és könyvtár, valamint a könyvtár alapítványa Kovács Máté születésének 107. évfordulója alkalmából. Az emlékesten Vida Lajos helytörténész tartott előadást.

Beszámoló az emlékestről a Hajdúszoboszló c. lap 2013. november 29-i számában

Megemlékezés Kovács Máté születésének 105. évfordulója alkalmából

Születésének 105. évfordulója alkalmából Hajdúszoboszlón, a Kovács Mátéról elnevezett művelődési központ előtt tartottak megemlékezést az intézmény munkatársai, a könyvtártudós tisztelői.

Megemlékezés Hajdúszoboszlón Kovács Máté születésének 104. évfordulóján

A megemlékezésen beszédet mondott Vida Lajos. Előadásának szövege megjelent a Hajdú-Bihar Megyei Közművelődési és Könyvtári Téka 2010. évi 4. számában (p. 25-28.), Kovács Mátéra emlékező gondolatok 2010. november 10-én, születésének 104. évfordulóján címmel.

Megemlékezés Kovács Máté születésének 103. évfordulója alkalmából

A Kovács Máté születésének 103. évfordulóján lezajlott megemlékezésen az Alapítvány képviseletében Bényei Miklós mondott ünnepi beszédet. (nyomtatásban ld.: Tisztelgés Kovács Máté emléktáblája előtt. Szókimondó, 2009. 12. 38-39.) Ezt követően a Kovács Máté Alapítvány, a Városi Művelődési Központ és Könyvtár és a Kovács Máté Városi Könyvtárért Alapítvány képviselői helyeztek el koszorút a hajdúszoboszlói művelődési központ falán található emléktáblánál.

Megemlékezés Kovács Máté születésének 102. évfordulója alkalmából

A Kovács Máté születésének 102. évfordulóján lezajlott megemlékezést követően az Alapítvány képviseletében Kovács Máté gyermekei, Kovács Ilona és ifj. Kovács Máté helyeztek el koszorút a hajdúszoboszlói művelődési központ falán található emléktáblánál.

Összefoglaló a Kovács Máté századik születésnapját ünneplő konferenciáról

A Könyvtári Levelező/lap 2007. évi januári számában megjelent Suppné Tarnay Györgyi összefoglalása a Kovács Máté századik születésnapját ünneplő, 2006 novemberi hajdúszoboszlói konferenciáról.

Beszámoló a novemberi hajdúszoboszlói konferenciáról és az emléktábla avatásáról

A Szókimondó decemberi számában megjelent Vida Lajos beszámolója a novemberi hajdúszoboszlói konferenciáról (19. p.) és Nyéki Istvánnak, a Közüzemi Kft. igazgatójának köszöntőbeszéde (20-22. p.), amely Kovács Máté emléktáblájának avatásakor hangzott el.

Kétnapos konferencia Kovács Máté születésének századik évfordulója alkalmából

Lezajlott a Kovács Máté születésének századik évfordulója alkalmából rendezett kétnapos rendezvény Hajdúszoboszlón, amelynek programja tudományos konferenciával kezdődött (előadóink között volt Korompay Gáborné, Gorilovics Tivadar, Szabó Róbert, Vida Lajos, Tóth Gyula, Kovács Béla Lóránt, Patkósné Hanesz Andrea és Kovács Ilona), majd az első nap estéjén baráti vacsorával folytatódott. A konferencia alkalmából a Kovács Máté Városi Művelődési Központ és Könyvtár kiállítást rendezett a Kovács Máté életére vonatkozó dokumentumokból és emléktárgyakból. A második napon emléktábla avatására és koszorúzására került sor, majd a rendezvény résztvevői városnézéssel egybekötött sétán vettek részt.

Riportok Kovács Mátéra emlékezve

A jubileumi konferencia alkalmából a Szókimondó, Hajdúszoboszló város havonta megjelenő kulturális folyóirata riportot készített Kovács Máté lányával, Kovács Ilonával, valamint a városi könyvtár korábbi és jelenlegi vezetőjével.

• "Apám volt az erő, ... bölcsesség és határozottság..." : Beszélgetés Kovács Ilonával, Kovács Máté leányával (Szókimondó, 2006. 11. 13-15.)
  • Két könyvtáros Kovács Mátéról (Szókimondó, 2006. 11. 12-13.)

Újabb publikáció Kovács Mátéról

Hajdúszoboszlón az idén ünnepelték a hajdúk letelepedésének négyszáz éves évfordulóját. Az ünnepre jelent meg a Tanulmányok Hajdúszoboszló múltjából és jelenéből című kötet, amelynek Hajdúszoboszló jeles szülöttei a magyar tudományért c. fejezetében bemutatásra került Kovács Máté élete és tevékenysége is. (Szerk. Gazdag István, Vida Lajos. Hajdúszoboszló : Hajdúszoboszló Város Önkormányzata, 2006. p. 430-436.)